|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Usage: | Tea Tree, Grass, Lawn |
| Feature: | 2-Stroke, Single Cylinder, Cordless, Folding Handle |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model No. | TM-BG139 |
| Engine Model | 139F |
| Engine Type | 4-Stroke,Air-cooled |
| Rated Output power | 0.75kw/7500rpm |
| Displacement | 31cc |
| Idling Speed | 3000( ±200)rpm |
| Max Speed | 10000rpm |
| Carburator | Diaphragm |
| Mixed Fuel Ratio | 1:30 |
| Fuel Tank Capacity | 1200ml |
| Shaft Diameter | 26mm |
| Working Shaft Length | 1350mm |
| Net Weight | 8.0kg |





Fuzhou Teamax Power Technology Co., Ltd specialize in providing various gardening tools & agricultural machineries, which range from brush cutters, chain saws, lawn mowers, hedge trimmers, earth augers, power sprayers, knapsack mist-dusters, mini tillers to blowers as well as related parts & accessories.
Teamax Power have installed a strict inspection and testing facilities in the factory to guarantee that the products quality conforms to the CE, GS and EMC standards.
1Q: Can I only buy spare parts?
A: Yes, we can supply all spare parts and accessories for our products.