|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Usage: | Tea Tree, Grass, Lawn |
| Feature: | 4-Stroke, Single Cylinder, Cordless, Forced Air Cooling, Folding Handle |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Engine model | 139F |
| Engine type | 4-Stroke,Air-cooled |
| Rated output power | 0.75kw/7500rpm |
| Displacement | 31cc |
| Idling speed | 3000(±200)rpm |
| Carbutraor | Diaphragm |
| Fuel tank capacity | 630ml |
| Shaft Diameter | 26mm |
| N.W/G.W | 8.0/9.0kgs |






3.About us:
Teamax Power Technology Co., Ltd. specialize in manufacturing agro & garden tools and machinery, e.g. brush cutters, chainsaws, water pumps, hedge trimmers, earth augers, power sprayers, blowers etc..
Teamax Power, experienced manufacturer, supplier and exporter, have established business relationship with agro & garden tools importers, distributors, dealers and wholesalers in Russia, Turkey, Tajikistan, Romania, South Africa, Brazil, Chile, Bangladesh, Argentine, Peru, India, Thailand, Philippines, Indonesia, Ecuador, Sir Lanka, Pakistan etc..
Equipped with strict inspection and testing facilities, we provide quality products according to global partners' requests always.
We are royal friend to our customers and committed to meeting their requirements and fix their problem.
If your esteemed Company is looking for new supplier, please don't hesitate to contact us!