| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Rotary Mowers |
| Moving Way: | Drag Type |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Cutting width: | 21 inch |
| Model: | TM530S |
| Drive system | Self-propelled |
| Starter | Recoil Start |
| Engine Model | TM200V |
| Engine power | 4.4kw/6.0hp |
| Fuel tank volume (L) | 1 |
| Oil volume (L) | 0.5 |
| Deck Material | Metal |
| Cutting width (mm/inches) | 530mm |
| Cutting height adjustment | Central |
| Cutting height (mm) | 25-75mm with 7 positions |
| Discharge | 4 in1 with mluching |
| Grass bag capacity | 55L(Half plastic) |
| Wheel Diameter | Front 8inch,Rear 10inch |






Fuzhou Teamax Power Technology Co., Ltd specialize in providing various gardening tools & agricultural machineries, which range from brush cutters, chain saws, lawn mowers, hedge trimmers, earth augers, power sprayers, knapsack mist-dusters, mini tillers to blowers as well as related parts & accessories.
Teamax Power have installed a strict inspection and testing facilities in the factory to guarantee that the products quality conforms to the CE, GS and EMC standards.
With advanced management and quality control systems, Teamax Power are dedicated to provide stable quality products and best services at customers' request.
Teamax Power could fulfill worldwide users' specific requirements on farm, at home and in the garden, so as to reduce the end users' physical efforts and help enhance their life quality.
Teamax Power now is seeking for cooperation with distributor, wholesaler, dealers and importers globally. Welcome to contact us.
1Q: Can I only buy spare parts?
A: Yes, we can supply all spare parts and accessories for our products.