| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Rotary Mowers |
| Moving Way: | Drag Type |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
2. Parameters
| Cutting width: | 21inch |
| SUPPLY Model: | TM-L430T1 |
| Drive system | Self Propel |
| Starter | Recoil Start |
| Engine Model | 4 Stroke |
| Engine power info (cc/kw/rpm) | 100cc |
| Fuel tank volume (L) | 0.9 |
| Oil volume (L) | 0.4 |
| Deck Material | Steel |
| Cutting width (mm/inches) | 430mm |
| Cutting height adjustment | Central |
| Cutting height (mm) | 25-75mm with 6 positions |
| Discharge | rear collect |
| Grass collector capacity (L) | 55L |
| Grass collector type | Nylon fabric |
| Wheels,Diameter front/rear | 6"/ 6" |
| Container loading quantity | 175/365/438 |
3. About Us
4. FAQ