| Customization: | Available |
|---|---|
| Blade Shape: | Machete |
| Shear Capacity: | 25mm |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model No. | TM-EHT550 |
| Voltage | 110v/220v |
| Frequency | 50/60Hz |
| Rated power | 550w |
| No-load speed | 1500rpm |
| Max cutting length | 550mm |
| Max Cutting diameter | 20mm |




