| Customization: | Available |
|---|---|
| Saw Type: | Chain Saw |
| Application: | Wood Saw |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model number | TM-CS411Li |
| Lithium Battery | 21V 2000mAh |
| Motor type | Brushless motor |
| No-load speed | 2800rpm |
| Max Cutting capacity | 20mm for Steel 250mm for wood |
| Charging time | 1.5hours |
| Working time | 45-60mins |




Fuzhou Teamax Power Technology Co., Ltd specialize in various gardening tools & agricultural machinery, which range from brush cutters, chain saws, lawn mowers, hedge trimmers, earth augers, power sprayers, knapsack mist-dusters, mini tillers to blowers as well as related parts& accessories.
With advanced management and quality control systems, Teamax Power is dedicated to provide stable quality products and best services at customers' request.
Teamax Power has installed a strict inspection and testing facilities in the factory to guarantee that the products quality conforms to the CE, GS and EMC standards.
Teamax Power can fulfill worldwide users' specific requirements on farm, at home and in the garden, so as to reduce end users' physical efforts and help enhance their life quality.
Teamax Power now is seeking for cooperation with distributor, wholesaler, dealers and importers globally. Welcome to contact us.
1Q:Can I only buy spare parts?