Snow Blower Gasoline Snow Thrower Snow Cleaning Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 Year |
| Warranty: | 1 Year |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Gold Member Since 2020
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Sign In to see all verified strength labels (16)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- SNOW BLOWER
- Control
- Artificial
- Automation
- Semi-automatic
- Sweep Mode
- Single Brush
- Operation Type
- Hand-Push
- Fuel
- Gasoline / Petrol
- Size
- Middle
- Certification
- CE, CB, ETL, RoHS, UR
- Remote Control
- Without Remote Control
- Condition
- New
- Customized
- Customized
- Max Working Width
- 100m
- Ax Working Thickness
- 60cm
- Max Throwing Distance
- 8-15m
- Colour
- Red
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 95kgs/110kgs
- Trademark
- TMAXPOWER
- Origin
- Fujian
- HS Code
- 8430200000
- Production Capacity
- 200000pieces/Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 35.00cm * 28.00cm * 32.00cm
- Package Gross Weight
- 7.500kg
Product Description
| Max working width: | 100m |
| Max working thickness: | 60cm |
| Max throwing distance: | 8-15m |
| N.W/G.W | 98kgs/115kgs |
Fuzhou Teamax Power Technology Co., Ltd specialize in providing various gardening tools & agricultural machineries, which range from brush cutters, chain saws, lawn mowers, hedge trimmers, earth augers, power sprayers, knapsack mist-dusters, mini tillers to blowers as well as related parts& accessories.
We have installed a strict inspection and testing facilities in the factory to guarantee that the products quality conforms to the CE, GS, Euro V and EMC standards.With advanced management and quality control systems, Teamax Power can provide stable quality products and best services to customers.
We could fulfill worldwide users' specific requirements on farm, at home and in the garden, so as to reduce the end users' physical efforts and enhance their life quality.
Teamax Power now is seeking for cooperation with distributor, wholesaler, dealer and importer globally. Welcome to contact us.


1Q:Can I only buy spare parts ?
A: Yes, we can supply all spare parts and accessories for our products2Q:Is it all right to make customer's own brand name
A: Sure,we can provide OEM
3Q: What are your payment terms?
A: T/T 30% deposit,70% balance against the copies of shipping documnets or L/C at sight
4.Q:How about quality control in your factory?
A:"Quality is first, Customers are friends".
Every piece of goods is tested strictly one by one before packing and shipping.
5Q:What is your deliver time ?
A: Within 25-30 days after got your deposit.
6 Q: How would we get the detailed and accurate quotation?
A: Please sent us some requirements for the products your interested,when we can make a quotation sheet with picture and details.
7Q: Is there any professional technical support?
A: Sure,the technical specialists group is available 24 hours a day. 7 days a week for your questions and problems.
8Q: How to guarantee the quality for your products?
A: All of our products are approved by ISO, CE and also
We can offer 12 months commercial warranty for the quality.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- MULTIFUNCTIONAL TRACTOR
- Snow Blower Gasoline Snow Thrower Snow Cleaning Machine
Related Categories
Hot Searches
More