|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Saw Type: | Chain Saw |
| Application: | Wood Saw |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model number | TM-EHT451Li |
| Lithium Battery | 21V 3000mAh |
| Motor type | Brushless motor |
| No-load speed | 12000rpm |
| Max Cutting capacity | 20mm for Steel 250mm for wood |
| Charging time | 1.5hours |
| Working time | 45-60mins |





Fuzhou Teamax Power Technology Co., Ltd specialize in providing various gardening tools & agricultural machineries, which range from brush cutters, chain saws, lawn mowers, hedge trimmers, earth augers, power sprayers, knapsack mist-dusters, mini tillers to blowers as well as related parts & accessories.
Teamax Power have installed a strict inspection and testing facilities in the factory to guarantee that the products quality conforms to the CE, GS and EMC standards.
With advanced management and quality control systems, Teamax Power are dedicated to provide stable quality products and best services at customers' request.
Teamax Power could fulfill worldwide users' specific requirements on farm, at home and in the garden, so as to reduce the end users' physical efforts and help enhance their life quality.
Teamax Power now is seeking for cooperation with distributor, wholesaler, dealers and importers globally. Welcome to contact us.
1Q:Can I only buy spare parts ?
A: Yes, we can supply all spare parts and accessories for our products